برنج هندی بخوریم یا نخوریم

برنج هندی بخوریم یا نخوریم

این روزها افراد زیادی با برنج های هندی آشنایی دارند. حداقل برای رفع کنجکاوی هم که شده یکی دو مرتبه از آن پخت کرده اند. اما آیا برنج هندی بخوریم یا نخوریم ؟ سوالی که خیلی از افراد ضمن پخت آسان و ارزان بودن آن می پرسند همین است. آیا این برنج سالم است و مانند برنج ایرانی کشت می شود؟ آیا خود وارد کنندگان برنج هندی از آن مصرف می کنند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ جناب آقای دکتر وحید مفید، مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، درباره وضعیت سلامت برنج هندی را بشنویم.

جناب آقای دکتر مفید اظهار داشتند که برنج های هندی که از گمرک وارد کشور شده اند دارای سلامت کافی هستند. اما برنج هایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده اند تضمینی بر سلامت آن نیست. استدلال ایشان مبنی بر سلامت برنج قاچاق این بوده که اگر برنج مشکل نداشت به صورت غیر رسمی وارد نمی شد. اما آیا این برنج ها با توجه به قد کشیدن های غیر عادی، عدم شفته شدن، آسانی در پخت و قیمت ارزان تراریخته نیستند؟

آیا برنج هندی نشان سلامت دارد ؟

سوال خیلی از شهروندان این است که با وجود نظارت های ضعیف بر بازار و عدم مشخص شدن برنج تقلبی و اصلی از هم، چه تضمینی برای سلامت برنج هندی و عدم بیماری به دنبال آن وجود دارد؟ آیا می توان این برنج را به درستی تشخیص داد؟ آیا نظارت ها به درستی همیشه صورت خواهد گرفت؟ پاسخ سوالات شما در ادامه مطلب آورده شده است.

مضرات برنج هندی و پاکستانی :

متاسفانه بر اساس تحقیقات انجام شده توسط نماینده رسمی موسسه تحقیقات برنج، برنج هندی به صورت مصنوعی تولید می شود که اصطلاحا به آن تراریخته می گویند. معنای ساده این کلمه همان ایجاد تغییرات ژنتیکی در ساختار برنج می باشد. این تغییرات منجر به بیماری های گوارشی و به خطر انداختن سلامت انسان خواهد شد. سخنگوی موسسه تحقیقات برنج اظهار داشته است که آزمایشات غیر رسمی نشان می دهد که برنج هندی دارای ماده سرطان زای فنول است.

برنج هندی بخوریم یا نخوریم
برنج هندی بخوریم یا نخوریم

از همه تاسف بار تر این است که خود هندی ها از این برنج استفاده نمی کنند و اروپا اجازه ورود این نوع برنج را به هیچ عنوان نداده است. فکر کنم با این جمله آخر متوجه شدیم که برنج هندی بخوریم یا نخوریم ؟ تصمیم با شماست.

چرا برنج هندی قد می کشد :

ظاهر برنج خیلی در ذهن فرد تاثیر به زایی می گذارد. برای مثال شما زمانی که برنج دانه بلند نوش جان می کنید و در هر قاشق دانه های قد کشیده را مشاهده می کنید حس بهتری خواهید داشت، یا دانه های کوچک؟

شاید حس خوبی برای چند دقیقه ضمن خوردن به شما منتقل کند اما تاثیرات ناشی از همین دانه بلند بودن غیر عادی در سلامت شما بروز پیدا خواهد کرد. به جای مصرف برنج های دانه بلند هندی و نا سالم، از برنج های نیم دانه یا سرلاشه ایرانی که قیمت ارزان دارند استفاده کنید.

قطعا سلامت برنج مورد تضمین شما خواهد بود چون از همین آب که شما می نوشید، برنج به بار می آید. اما آیا خبری از سلامت برنج های وارداتی در میان هست یا سود افرادی خاص.

آیا برنج هندی تراریخته است :

برنج های تراریخته همان برنج هایی هستند که در ژنتیک آنها تغییراتی اعمال شده تا ضعف های برنج معمولی را جبران کند. مثلا برنج هایی که قد می کشند و خیلی عطری هستند طرفداران خیلی زیادی دارد. مخصوصا برای مجالس که اعتبار و آبروی مجلس نحوه پذیرایی آن است، برنج قد کشیده نشان از تبهر آشپز خواهد بود. تغییرات در ساختار برنج ایجاد می کنند تا بیشتر مورد پسند مشتری قرار گیرد. اما نمی دانند که می خوان ابرو درستند اما چشم رو کور می کنند.

تصمیم با شماست که از برنج نا سالم استفاده کنید یا با خرید برنج ایرانی سالم بمانید. قطعا هیچ بقالی نمی گه ماست ش ترشه. مطمئنا خیلی ها از واردات این برنج سود خواهند برد که حتی خودشان هم از این برنج استفاده نمی کنند. پس حداقل ما به فکر سلامت خود باشیم. از خدا بخواهیم که به روزی ما برکت بدهد تا بیشتر به فکر سلامتی خود باشیم.

با آرزوی سلامتی و شادکامی شما همراهان عزیزِ فروشگاه اینترنتی برنج شمال رایس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *