سیاه شدن قابلمه ی برنج

سیاه شدن قابلمه ی برنج

تعدادی از مادران و خانم های تو خونه با تمیز کردن قابلمه های سیاه شده مشکل جدی دارند. قابلمه ها و سرویس های آشپزخونه واسه مامان ها، حکم اسلحه برای یک پلیس حرفه ای رو داره. یعنی باید همیشه قابلمه ها قابل تمیز و آماده آشپزی باشند. مامان ها یا مامان های آینده گاهی اوقات از اینکه قابلمه شون سیاه میشه ناراحت میشن. از اونجایی که بابا ها زیاد از تلفات آشپزخونه ای سر در نمیارن، دوست ندارن چند سرویس قابلمه بخرن و هزینه کنن. چاره ما واسه رفع سیاه شدن قابلمه ی برنج ، استفاده از چند تکنیک ساده و دم دستی هست. چند لحظه با ما همراه باشین تا این مشکل هم حل بشه.

چه کنیم قابلمه روحی سیاه نشود:

خیلی ها از همون اول کار توصیه می کنن که باید سیم ظرف شویی رو بر داری و به جون ظرف بیوفتی. اون قدر بسابی و بسابی و بسابی که هم جونت در بیاد و هم قابلمه سوراخ بشه. آخه چرا باید کاری کنی که کلی اذیت بشی و بعد قُر زدن هاتون سر شوهر نازنین تون خالی بشه؟ بهتره که قبل از این سیاه شدن قابلمه ی برنج به فکر پیشگیری از اون باشیم. یعنی تا جایی که ممکنه از این خرابی جلوگیری کنیم.

اگر هنگام جوش اومدن آب برنج از آبلیمو استفاده کنیم دیگه اثری از سیاهی برنج نیست. وقتی آب داره جوش میاد در حد نصف قاشق غذاخوری آبلیمو بریزید. در حدی که طعم غذا عوض نشه و به ترشی نخوره.

یکی از راه های دیگه هم پختن آش اسفناج در همون قابلمه سیاه هست. اگر آش دوست دارین و خیلی وقته که آهن نوش جان نکردین، آش اسفناج درست کنین تا به راحتی قابلمه تون سفید و تمیز بشه. می تونین رب گوجه هم درست کنین اما کثیف کاری داره و زمانبره. برای رفع سیاه شدن قابلمه ی برنج مختارین هر روش رو به کار بگیرین.

تمیز کردن داخل قابلمه روحی سیاه شده:

روش هایی که در عنوان بالا گفته شد به شما کمک می کنه تا به راحتی برای تمیز کردن داخل قابلمه روحی سیاه شده از اونها استفاده کنین. ساده ترین روش ها در اون بخش توضیح داده شد.

روش سفید کردن داخل قابلمه مسی:

سیاه شدن قابلمه ی برنج
سیاه شدن قابلمه ی برنج

چند تا از پر کابرد ترین روش سفید کردن داخل قابلمه مسی به شما میگم که مواد اولیه اون تو همه آشپزخونه ها هست. اگر ظرف شما کوچیکه یعنی مثلا یک لیوان یا شیرخوری مسی دارین، اون رو در یک قابلمه بذارین. با این شرایط که تو قابلمه سرکه سفید و نمک ریختین. اجازه بدین به همین شرایط بجوشه تا تغییر رنگ بده. اما اگر ظرف شما بزرگ هست مثلا در حد یک قبلمه، سرکه رو با یک دستمال تمیز یا حوله روی ظرف یا داخل ظرف بکشید. سپس نمک روی قسمت آغشته با سرکه بریزید و خیلی آروم شروع به مالش کنید. خیلی راحت ظرف شما شفاف میشه و دوباره بر می گردین به زمان هایی که از ظروف مسی استفاده می کردین.

اگر هم لیمو ترش در دسترس دارین قاچ کنین و روی ظرف بکشید. این کار باعث میشه لیمو ترش به دلیل خاصیت اسیدی که داره، کثیفی ها رو از بین ببره.

روش برق انداختن ظروف رویی:

استفاده از آبلیمو ضمن جوش آمدن برنج کمک خیلی زیادی به سفید شدن قابلمه می کنه. البته این میزان باید در حدی باشه طعم غذا به سمت ترش شدن سوق پیدا نکنه. یکی از ساده ترین روش های دیگر در صورت عدم استفاده از آبلیمو، صابون است. صابون را رنده کنین و با سیم ظرف شویی قابلمه رو بشویید. البته بعد از این کار حتما قابلمه را با آب گرم بشویید تا مواد شیمیایی آن از بین برود.

امیدوارم از این مطالبی که با شما به اشتراک گذاشتم استفاده کافی را برده باشین هر جا هستین شاد باشین و با خرید برنج ایرانی سالم زندگی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *