قرص برنج چیست؟

قرص برنج چیست؟

قرص برنج چیست؟ قرص برنج یک ماده با ترکیب شیمیایی بسیار خطرناک است که معمولا به عنوان یک آفت کش در انواع غلات به خصوص برنج، گندم و همچنین خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. قرص برنج به طور عمده از فسفید آمونیوم و همچنین از موادی مثل روی و کلسیم نیز تشکیل شده است. قرص برنج بویی تند و تیز شبیه به بوی سیر یا ماهی گندیده دارد. قرص برنج تهدیدی جدی برای سلامتی ما انسان ها به دنبال دارد که باید در هنگام استفاده از آن دقت بالایی را به خرج داد

قرص برنج با بدن انسان چه می کند؟

 متاسفانه قرص برنج به راحتی دسترسی به آن وجود دارد. همچنین ارزان بودن آن در کشور های در حال توسعه به خصوص کشور هند، به عنوان یک وسیله برای خودکشی سریع و کوتاه مدت یا یک قرص توهم زا استفاده می شود. امروزه  پخش و توزیع آن در عطاری های ایران ممنوع شده است. در صورت خوردن عامدانه یا غیرعامدانه قرص برنج ظرف مدت ۶ ساعت مرگ را در آغوش خواهید گرفت. در صورت استشمام بوی شدید آن به خصوص در صورت تازه بودن، ظرف مدت ۲۴ ساعت مرگ سلولی به سراغ شما می آید که نهایتا پذیرش مرگ را به دنبال خواهد داشت.

این ماده سمی به راحتی جذب دستگاه های گوارش شده و بعد از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده باعث تولید گاز خطرناک فسفین می‌شود. سم مهلک و کشنده این قرص بر روی سلول های فوق العاده مهلک است. تنفس سلولی را از بین می‌برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان‌های حساس و حیاتی بدن مانند کلیه ها و قلب می‌شود. از جمله علائم ابتلا به این مسمومیت می توان به سر گیجه، خستگی، بی‌اشتهایی، بی‌قراری، سردرد، تهوع، بی‌حسی، اسهال، لرز، خواب رفتگی، ضعف ماهیچه‌ها و دید دوگانه اشاره کرد.

پادزهر قرص برنج و درمان مسمومیت با قرص برنج

متاسفانه هیچ درمان موثر و قطعی برای مسمومیت با قرص برنج وجود ندارد. این قرص چه به صورت خوردن و یا استشمام، می‌تواند موجب مسمومیت شود. در صورتی که فرد مسموم شده سم را دفع نکند خواهد مرد. افرادی که قرص برنج خورده اند نباید آب بخورند زیرا باعث می‌شود در معده گاز بیشتری تولید شود. این افراد باید بلافاصله به اورژانس منتقل شوند. خوردن جوش شیرین و پرمنگنات پس از مسمومیت می‌تواند یک راه پیش درمانی قبل از رسیدن به بیمارستان باشد.

قرص برنج چیست؟
قرص برنج چیست؟

موارد استفاده از قرص برنج چیست؟

از اصلی ترین موارد استفاده قرص برنج استفاده از آن به عنوان یک حشره‌کش برای جلوگیری از آلودگی و آفت‌زدگی برنج انبار شده، غلات و خوراک دام است. قرص برنج بیشتر در استان‌هایی که تولیدکننده برنج هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در هر صورت خرید و فروش آن در سطح جامعه ممنوع است.

البته قرص برنجی با عنوان قرص برنج گیاهی برای لاغری نیز در عطاری ها پیدا می شود که با افزایش سوخت و ساز بدن منجر به لاغری می شوند اما به دلیل عوارض منفی و طولانی مدت آن توسط پزشکان توصیه نمی شود. در واقع ریش اصلی استفاده از قرص برنج به زمان جنگ بر می گردد که مردم به دلیل اینکه برنج را در خانه هایشان انبار می کردند قرص برنج را برای جلوگیری از فساد در بخش انتهایی کیسه های برنج قرار می دادند که از همان زمان به قرص برنج معروف شد.

باید بدانید که یک عدد قرص برنج هم برای مدت زمان یک و دو سال کافی است تا از فساد مقدار انبوهی از برنج ایرانی جلوگیری کند. دسترسی به قرص برنج تنها باید در انحصار سیلوهای غلات، حبوبات و برنج باشد.

نحوه استفاده درست از قرص برنج چیست؟

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که تا جایی که برای شما امکان دارد از این قرص استفاده نکنید. اگر شرایط طوری بود که مجبور به استفاده از آن شدید بهتر است آن را درون یک قوطی کبریت بگذارید و قوطی را با چسب محکم ببندید. سپس روی آن را با سوزن سوراخ های ایجاد کنید و آن را بین برنج ها قرار دهید. این کار هم از آفت برنج جلوگیری می­کند و هم با برنج تان ترکیب نمی شود و شما را مسموم نمی کند. دقت کنید که حتی استشمام این قرص نیز مسموم کننده است و باید در استفاده از آن دقت کنید.

تاثیر قرص برنج بر محیط زیست چگونه است؟

قرص برنج شاید مستقیما تاثیر منفی بر محیط زیست نگذارد. اما در صورت قرار گرفتن در یک اکوسیستم، برای مثال اگر یک حیوان کوچک مثل موش یا خرگوش که غذای حیوان بزرگتری است در اثر خوردن این ماده مسموم شده و بمیرد،  حیوان بزرگتر نیز جسد این حیوان را بخورد قطعا مسموم شده و می میرد و به طور کلی بر اکوسیستم های موجود در محیط  زیست تاثیر منفی و کشنده ای خواهد گذاشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *