برنج هاشمی چیست ؟

برنج هاشمی چیست

برنج هاشمی چیست ؟ برنج هاشمی یکی از شناخته شده ترین انواع برنج در ایران است. به دلیل خوش پخت بودن و همچنین عطر و طعم بی نظیر آن در مقایسه با سایر برنج ها طرفداران زیادی داشته است. به همین دلیل از قیمت نسبتا بالاتری برخوردار است. اما ممکن است یک سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که علت نام گذاری این برنح به عنوان برنج هاشمی چیست ؟

جالب است بدانید که برای اولین بار در سال  ۱۳۶۴ کشاورزی به نام یوسف هاشمی آن را کشف کرد. این نوع از برنج پر محصول را در روستایی به نام چاپارخانه در اطراف شهری به نام خمام در شمال شرقی استان گیلان شناسایی کرد. از سال ۱۳۷۰ تولید این برنج به طور انبوه و گسترده ای در ایران دنبال شد. به تدریج کاشت برنج هاشمی علاوه بر استان گیلان در مناطق وسیعی از استان مازندران و همچنین گلستان مورد کاشت و برداشت قرار گرفت.

عدم ثبت رسمی برنج هاشمی در ایران

برنج هایی مثل هاشمی و علی کاظمی توسط کشاورزان زحمت کش کشور کشف شده اند. هیچ پشتوانه دولتی به دنبال آنها نبوده، تنها به دلیل استقبال دیگر کشاورزان برنج در شمال ایران بوده که تا کنون پا بر جا مانده است. انصافا از کیفیت و مرغوبیت خوبی برخوردار است که تا به امروز تولید آن به فراموشی سپرده نشده است.

اما بهتر بود اگر این نوع از برنج ها که حالتی خصوصی پیدا کرده اند، بیشتر از پیش مورد حمایت دولت قرار بگیرند.

چگونه برنج هاشمی را از دیگر برنج ها تشخیص بدهیم؟

مهم ترین وجه تمایز برنج هاشمی از دیگر برنج ها در قد این نوع برنج در شالیکار است. نسبت به دیگر برنج ها مانند علی کاظمی از قد بلند تری برخوردار است. دلیل این تمایز هم به خاطر تعداد شلتوک های موجود در هر خوشه ی آن است. در نتیجه ساقه و خوشه ی آن بلند تر از دیگر برنج هاست. همین ویژگی برنج هاشمی هم باعث شده در هر زمینی قابلیت رشد نداشته باشد.

برنج هاشمی بیشتر در زمین هایی که خاک آن ها سرشار از مواد مغذی است رشد می کند. خاکی که می تواند در رشد گیاه موثر باشد و معیار های لازم را داشته باشد. برای مثال مناطق مرکزی استان گیلان که در اطراف مرداب انزلی قرار دارند به دلیل شرایط آب و هوایی خاص و خاک حاصلخیز، بهترین منطقه برای کشت برنج هاشمی است.

این نوع برنج از نظر عرض و حجم، نسبت به برنج های دیگر کمی چاق تر است. از رنگی سفید مایل به کرم نیز برخوردار است که عطر آن در سطح معمولی است.

عطر برنج هاشمی در مقایسه با برنج های عطری صدری کمتر است اما در کل می توان گفت جزو برنج های با کیفیت در نظر گرفت.

 چند نوع برنج هاشمی وجود دارد؟

برنج هاشمی در کل دارای دو نوع سرد و گرم می باشد. البته باید بدانید منظور از سردی و گرمی در اینجا مزاج خود برنج نیست بلکه این نام گذاری ها به دلیل یکسری تفاوت های جزئی در کاشت و برداشت برنج است. در واقع برنج هاشمی نوع سرد حدودا یک هفته تا ده روز دیر تر از نوع گرم آن به ثمر می رسد و قابل برداشت است. اما به قول خود آقای یوسف هاشمی نوع سرد برنج هاشمی از نوع گرم آن بهتر است.

برنج هاشمی چیست
برنج هاشمی چیست

چرا برنج هاشمی سالم تر از دیگر برنج هاست؟

کرم ساقه خوار که یکی از اصلی ترین آفات برنج در شمال کشور شناخته می شود معمولا برای زندگی خود به دنبال ساقه های برنجی است که عرض بیشتری داشته باشند یا به عبارتی فراخ تر باشند. اما برنج هاشمی از این نظر دارای ساقه ی باریک تری است و امکان رشد کرم ساقه خوار در آن کمتر است. در نتیجه در فرایند نگهداری این نوع برنج نیاز به سموم کمتری در هر هکتار آن خواهد بود و در نتیجه برنج سالم تری خواهیم داشت.

خرید برنج ایرانی یکی سری ملاک هایی دارد که هر فرد برای خرید باید از آن اطلاع یابد.

طرز پخت برنج هاشمی به روش آبکش چگونه است؟

نخستین کاری که باید بکنیم این است که هر مقدار برنجی که برای پخت در نظر داریم را به خوبی با آب ولرم بشوییم. البته به حالت دورانی نه با چنگ انداختن چون این کار باعث شکستن دانه های برنج می شود. سپس به ازای هر پیمانه برنج هاشمی، سه پیمانه آب و نصف قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم و به مدت ۳ تا ۴ ساعت به آن زمان می دهیم تا خیس بخورد.
برای خیس کردن برنج باید از آب ولرم استفاده کنیم زیرا آب ولرم باعث می شود برنج زودتر خیس بخورد. بعد از خیس خوردن برنج آن را تقریبا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی حرارت قرار دهید تا به نقطه جوش برسد و خامی برنج گرفته شود.

بعد از اینکه دیدیم خامی دانه های برنج گرفته شده برنج را آبکش می کنیم و بعد از قرار دادن ته دیگ مورد نظرمان در قابلمه ای که از قبل با روغن داغ شده بود، برنج آبکش شده را روی ته دیگ ها می ریزیم و کمی روغن روی برنج ها می ریزیم.

سپس درب قابلمه را با استفاده از دم کنی می پوشانیم و اجازه می دهیم به مدت ۴۵ دقیقه دم بکشد.

راز نگهداری برنج هاشمی چیست؟

لعاب برنج برای نوزاد
لعاب برنج برای نوزاد

در ابتدای امر یک نکته ی مهم که باید به آن توجه داشته باشید این است که همواره سعی کنید برنج را به اندازه ی مصرف ماهانه خود خریداری کنید. از انبار کردن آن خودداری کنید چون در این حالت احتمال شپشک زدن برنج بیشتر خواهد بود. در هر حال ما در ادامه به یکسری نکات پیرامون نگهداری این برنج با ارزش اشاره می کنیم تا از این مشکل پیشگیری کنید. برای اینکه بدانید نحوه نگهداری برنج هاشمی چیست ، موارد زیر را مطالعه بفرمایید.

👩‍🍳 اگر حجم برنجی که نگهداری می­کنید زیاد است، آن را در کیسه های نخی زیپ دار نگهداری کنید. کیسه ها را در ارتفاع ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری زمین بر روی قفسه های فلزی مشبک قرار دهید. با این کار برنج از دسترس جوندگانی مثل موش و همچنین از آفات برنج و حشرات در امان است.

👩‍🍳👩‍🍳 کیسه های برنج را به دیوار تکیه دهید و با فاصله حدود ۵ سانتی متری از دیوار نگه داری کنید. با این کار هوا بین کیسه های برنج جریان داشته باشد و رطوب کیسه های برنج خشک، کُند می ­شود.

👨‍🍳 برای مقادیر کم از ظروف شیشه ای، فلزی یا پلاستیکی استفاده کنید. اگر برنج زیاد باشد به هیچ وجه از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید. چون رطوبت برنج را در خود نگه می‌­دارد و باعث خرابی برنج می­‌شود. هنگام استفاده از ظروف پلاستیکی از خشک بودن آن مطمئن باشید تا رطوبتی به برنج منتقل نشود.

👨‍🍳👨‍🍳 نکته دیگری که در رابطه با ظروف پلاستیکی اهمیت دارد این است که ظروف پلاستیکی که برای نگهداری برنج استفاده می کنید حتماً استاندارد و دسته اول باشد. چون ظروف پلاستیکی دست دوم عطر و طعم برنج را از بین می­‌برد و بوی پلاستیک را به برنج منتقل می­ کند.

راز سم زدایی طبیعی برنج هاشمی چیست :

برای جلوگیری از آفت زدن برنج از حبه سیر پوست نکنده در ظرف برنج استفاده کنید. همچنین از یک قطعه زردچوبه یا حتی پودر زردچوبه نیز می­توانید در بین برنج استفاده کرده و یا با برنج مخلوط کنید که باز هم باعث دور شدن حشرات می­ شود. سومین ماده ای که کاربرد دارد برگ خشک شده درخت نئم یا چربش (درخت زیتون تلخ٬ سنجد تلخ و درخت تسبیح ) می باشد.

علاوه بر این مواد مثل زنجبیل و نمک نیز می تواند به عنوان یک ضد آفت در برنج مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت برنج هاشمی امروز :

برای سهولت در کار می توانید با لمس کردن عکس زیر وارد پیج اینستاگرام ما شوید و از مطالب آموزشی و ثبت سفارشات گذشته اطلاع یابید.

صفحه اینستاگرام شمال رایس
خرید برنج شمال

برنج هاشمی از خانواده برنج صدری هستند. این برنج به دلیل مقاومت بالایی که دارد جزو برنج های با کیفیت و پر کخاطب است. قیمت بروز برنج هامی را می توانید در پیج مال رایس و همچنین فروشگاه شمال رایس مشاهده بفرمایید. پیشنهاد دیگری هم داریم که می توانید با مراجه به غرفه شمال رایس در بازار اجتماعی با سلام، قیمت ها را به صورت لحظه ای دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *