خواص دمنوش شلتوک برنج

شلتوک برنج

در ابتدای امر بهتر است بدانیم اصلا شلتوک برنج چیست و تفاوت آن با سبوس برنج در چه چیزی است؟ شالیکاران برای رسیدن به دانه ی برنج سفید، باید پوسته ی اولیه ی آن را جدا کنند. این پوسته که جدا می شود شلتوک نام دارد. به وسیله ی آسیاب های سنگین و یا یکسری دستگاه های خاص دانه کوبیده شده و جدا سازی صورت می گیرد. بیشتر مردم فرق شلتوک برنج با سبوس برنج را نمی دانند. اما باید گفت که لایه ی اولیه ی روی دانه را شلتوک و لایه ی پس از آن را سبوس می نامند. با ما همراه باشید تا خواص دمنوش شلتوک برنج را خدمت تان معرفی کنیم.

شلتوک برنج دارای طبیعت گرم و خشک است و می توان آن را به صورت های مختلف فراوری کرد. حدود ۲۰ درصد برنج تولیدی را پوسته یا همان شلتوک تشکیل می دهد. ولی متاسفانه شلتوک بازمانده از برنج در کشور ما بلا استفاده است. در حالیکه این فرآورده ی با ارزش یک ماده ی خام صنعتی با قابلیت های متنوعی محسوب می شود.

نکته جالب درباره ی شلتوک برنج خواص غیر خوراکی آن در صنعت است. اگر این پوسته را تحت شرایط دمایی کنترل شده بسوزانند، در حدود ۳٫۶ کیلو کالری به ازای هر گرم انرژی حرارتی تولید می شود. از خاکستر بدست آمده نیز می توان در صنایع مختلف مثل: اصلاح ساختمان خاک، کنترل آسیب حشرات در انبار های مواد غذایی، تصفیه ی آب، جذب روغن، صنعت فولاد، سیمان و بتن، بلوک های ساختمانی، آجر های نسوز و …استفاده کرد.

اشاره به خواص دمنوش شلتوک برنج

می خواهم استفاده های بی نظیر این پدیده در صنعت را برای شما شرح دهم. اینکه در راه اندازی پروژه های ارزان قیمت ، آلودگی کمتر محیط زیست کاربرد دارد. علاوه بر این می توان در تولید انرژی تجدید پذیر و به کارگیری افراد محلی و در نهایت برای تولید ثروت در کشور بهره برد. اما با وجود همه ی این ها باز هم یک سری فراوری هایی از شلتوک برنج در صنایع دیگر وجود دارد.

کاربرد در لوازم آرایشی و بهداشتی، دمنوش شلتوک برنج، آرد شلتوک که برای سوپ و خورش و انواع غذاهای دیگر وجود دارند مورد استفاده قرار می گیرد. به برخی از این موارد از جمله دمنوش شلتوک برنج که تهیه آن آسان است اشاره می کنم.

شلتوک برنج
شلتوک برنج

خواص درمانی مصرف شلتوک چیست ؟

تاثیر مثبت روی بهبود دستگاه قلبی – عروقی،

کاهش کلسترول خون با نوشیدن دمنوش شلتوک برنج،

ویتامین E و اسیدهای چرب اشباع شده و نشده موجود در دمنوش شلتوک برنج، آن را به یکی از مواد غذایی بسیار ارزشمند و مفید برای افزایش توازن هموستاز خون و ضد سرطان تبدیل کرده‌اند،

توازن قند خون با نوشیدن دمنوش سلتوک برنج،

تنظیم ضربان قبل و عملکرد صحیح به خاطر وجود ویتامین B1 موجود در شلتوک برنج.

تاثیر و خواص دمنوش شلتوک برنج روی دستگاه عصبی

نقش ویتامین B1 موجود در دمنوش شلتوک برای افراد عصبی، نگران و مضطرب بسیار مفید است،

توانایی مغز را زیاد می‌کند،

احساس خستگی را از فرد دور می‌کند.،

برای رفع سردرد و گیجی بسیار کار آمد است،

برای درمان زودرنجی کمک شایانی می کند.

تاثیر و خواص دمنوش شلتوک برنج روی دستگاه تنفسی

دمنوش شلتوک در تسکین التهابات ناشی از آلرژی مفید است.

تاثیر و خواص دمنوش شلتوک برنج روی دستگاه حرکتی

کمبود ویتامین B1 باعث گرفتگی ماهیچه‌ی ساق پا، درد و سنگینی در ساق پا، گرمی پا، خواب رفتن و بی‌حس شدن انگشتان دست و پا می‌شود؛ دمنوش شلتوک به رفع این عوارض کمک می‌کند.

تاثیر دمنوش شلتوک برنج روی دستگاه گوارش

دمنوش شلتوک ملین و مسهل است.

این دمنوش مهم‌ترین راه درمان طبیعی یبوست به‌شمار می‌رود.

در درمان بواسیر و نیز سرطان کولون موثر است.

سوءهاضمه را رفع می‌کند و در رفع کم‌اشتهایی موثر است.

برنج آبکش
برنج آبکش

خواص دمنوش شلتوک برنج روی پوست

از مهم‌ترین و شناخته ‌شده‌ترین مواد موجود در شلتوک برنج، ویتامین E است. خاصیت آنتی‌اکسیدانی ویتامین E، خواصی نظیر ضد پیری و ضد چروک را برای این ویتامین ارزشمند توجیه می‌کند.

در ترمیم زخم‌های پوست موثر است.

طرز تهیه دمنوش شلتوک برنج

یک روش بسیار ساده برای تهیه دمنوش شلتوک برنج خدمت شما معرفی می کنم. یک قاشق غذا خوری شلتوک برنج آسیاب شده را به همراه یک لیوان آب جوش در قوری ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه دم می کنید، سپس آن را صاف کرده و با عسل یا نبات شیرین کرده و میل می کنید.

با خرید برنج ایرانی و مصرف مواد طبیعی از بسیاری از بیماری ها در امان باشید.

خواص چلتوک برنج در طب سنتی

شلتوک در زبان محلی به صورت چلتوک به کار می رود. مصرف این ماده مفید به صورت پودر در ماست می باشد. حتی دم نوش این ماده خوشمزه در نوشیدنی های گرم همچون چایی ، قهوه ، نسکافه و … خیلی مفید خواهد بود. در بسیاری از مواقع این ماده با سبوس برنج آسیاب می شود و به همراه هم مورد استفاده قرار می گیرد. مدد یادآوری کنم که سبوس برنج نسبت به شلتوک یا چلتوک سبک تر خواهد بود و بعد از برداشتم لایه اول در پوست کنی ، به سبوس خواهیم رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *